$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,86
€ EURO → Alış: 20,50 / Satış: 20,58

Adana Valisi Süleyman Elban’a Sivil Çağrı

Mahmut ERASLAN
Mahmut ERASLAN
  • 22.06.2020

50 STK bileşeni ile Adananın en büyük platformlarından bir tanesi olan ASİM (Adana Sivil İnisiyatif Meclisi), bu güne kadar bakanlar, milletvekilleri, valiler, belediye başkanları, siyasetçiler, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile yapılan toplantılar ve özel görüşmeler ile Adana’da yaşanan veya yaşanabilecek sorunların çözümüne katkıda bulundu, birçok hayra vesile oldu.

ASİM olarak kişisel veya kurumsal bir çıkar peşinde olmadık, hiçbir zaman bize olanı güveni istismar etmedik.
Adana Valisi Sayın Mahmut Demirtaş Mardin’e, Ağrı Valisi Sayın Süleyman Elban Adana’ya atandı. Her iki valimize kolaylıklar diliyoruz.

Barış Gazetesi yazarı ve ASİM yönetim kurulu üyemiz Kurtuluş Kılınç Adana’ya vali olarak atanan Süleyman Elban ile ilk röportajını gerçekleştirmiş. Vali Elban, STK’ların katılımı ve ortak akıl ile birlikte Adana için çalışacağını ifade etmiş. ASİM olarak bu sözleri memnuniyetle karşıladık. Ümit ederim ki Sayın Elban’ın STK’lardan kastı birkaç ‘seçilmiş’ oda veya kurum değildir.

Adana, diğer illerimize göre hak ettiği hizmeti alamamış, siyasi çekişmelerin, çıkar ilişkilerinin ortasında kalmış ve maalesef çok konuşanların ama az iş yapanların yoğun yaşadığı bir şehir oldu hep. Devletin kılcal damarlarına sinen terör örgütü mensupları yüzünden STK’lar, yıllarca hiçbir atanmış veya seçilmişe tam olarak derdini anlatamadı. Eski Valimiz Mustafa Büyük buna bir ‘dur’ dedi. Mahmut Demirtaş Valimiz de STK’lar ile diyaloğu daha da ilerletti. Ümit ederiz ki Sayın Süleyman Elban ile bu diyalog zirveye çıkar ve para babası üç beş kodamanın dediği değil de şehrin sorunlarına vakıf gerçek Adanalıların düşünceleri daha çok dikkate alınır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan birçok konuşmasında STK’ların önemine vurgu yapmış ve devletin vatandaşa ulaşması konusunda STK’ların devlet ile birlikte bir çalışma gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etmiştir. 22 Haziran 2017 tarihinde yaptığı bir konuşmada Sayın Cumhurbaşkanımız şu ifadeleri kullanmıştır; “Biz birileri gibi sivil toplumu tehdit olarak değil, milli birlik ve beraberliğimizin kilit taşı olarak görüyoruz. Sizler ülkemizde katılımcı demokrasinin aracı sosyal barışımızın âdeta sigortası olan kuruluşlarımızsınız. Burada şu gerçeğin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Sivil toplum devletin karşıtı değil bilakis tamamlayıcısıdır. Bir devlet ne kadar güçlü olursa olsun sivil toplumun desteği, yardımı olmadan hedeflerini gerçekleştiremez.”
İşte burada arzu edilen karşılıklı güven ve samimiyetin inşa edilmesidir. Adana’mızın her yönü ile ileriye taşınması daha güvenli ve huzur içerisinde birlikte yaşayacağımız bir ortamın tesis edilmesi için birlikte çalışmaktır ancak nihayetinde biz devlet memuru değil sivil bir inisiyatifiz. Devletimizle ya da kurumlarımızla ilişkilerimizi sürdürürken duruşumuzu bozmadan, doğru işlerin yanında, yanlışların karşısında olmaya devam edeceğiz.

Bu aşamada Adana kamuoyunun yakından bildiği birkaç konuyu valimizin notları arasına alacağı ümidi ile paylaşmak istiyorum.

Bir kısım metal yorgunu hantal il müdürleri ve bürokratların harekete geçirilmesi veya değiştirilmesi en elzem konulardan birisidir. Adana’da Vali emniyet müdürü başsavcı ile başlayan yenilenmenin işini yapamayan, bu şehre katma değer sağlayamayan, yıllarca aynı koltuğu işgal eden hantal bürokratlarla devam etmesinin ilimize iyi geleceğini düşünüyorum.

Oda başkanlarından, STK başkanlarına, gazetecilerinden, tüccarına, çiftçisine her meslekten insanın Adana’mızın ticaret, ekonomi, kültür, sanat alanlarında daha fazla tanıtımı, gelişimi huzur ve güvenliği için samimiyetle çalışması gerekir. Siyasi düşüncesi, dünya görüşü ne olursa olsun hasbi insanların tespit edilerek işbirliğine gidilmesini kişisel veya kurumsal çıkarları için kurumların kapılarını aşındıran kişilerin artık yüz bulamadığı bir sürecin başlamasını temenni ediyorum.

Sayın Valim;
Devletin alkol ve uyuşturucu ile mücadele ettiği bir süreçte her yıl şehrimizin manevi mirası olarak bilinen tarihi Ulu Cami çevresinde merhum Vali Ziya Paşa’nın kabrinin yanı başında sözde Adana’mızı tanıtma kılıfı ile düzenlenen bir festival her yıl çeşitli sorunları da gündeme getirmektedir. Öyle ki bu festivalden nemalananlar zamanın Adana Valisi ile dalga geçecek seviyede ileri gitmiş ve o günkü afişlerde küçük düşürücü ifadeler kullanmışlardı. Yine bu festival sırasında pompalı tüfekler, döner bıçakları ile olaylar çıkmış ve güçlükle bastırılmıştı. Bu yüzden iki yıldır bu festivale izin verilmedi. Sizden de bu işe köklü bir çözüm bekliyoruz.
Bunu yazarken şunu da özellikle belirtelim; Biz hiç kimsenin özel hayatı veya yaşam tarzı ile ilgilenmiyor, buna müdahale edilmesini istemiyoruz. Biz, şehrimizi ve şehirde yaşayan insanların geleceğini birebir ilgilendiren ve hem yasal olmayan hem de toplumsal olarak bizi ayrışmaya götüren, şehre hiçbir şekilde faydası olmayan konuların da bertaraf edilmesini istiyoruz. Daha çağdaş, daha eğitimli, daha sağlıklı bir şehir için çağrıda bulunuyoruz.
Adana sıcak bir şehir vatandaşımızın neredeyse tek nefes aldığı yer olan Adnan Menderes Bulvarı da yıllardır kangren haline gelmiş bir sorun. Her dönem yeniden gündeme geliyor ama hala çözüm üretilebilmiş değil. Bulvar boyunca vergi vermeyen seyyar satıcılar her tarafı masa ve sandalyelerle işgal etmiş durumda. Ayrıca sağa sola gelişi güzel park eden araçların içerisinde alkol ve uyuşturucu kullanımı ayrıca fuhuş yapılması herkes tarafında bilinen bir gerçek. Burada hiçbir zaman gerçek ve yeterli bir denetim yapılamıyor. Durum böyle olunca da aileler çocuklarını maalesef buralara getiremiyor.

Menderes Bulvarı’nda düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapılacak trafik uygulaması ve ahlak polislerinin operasyonları sonucunda ne kadar ciddi bir sorun olduğu görülecektir. Kıyı boyunca yapılacak bir temizlik, halkımızın buralarda artık rahatça piknik yapabileceği ve çocuklarımızın rahatça oynayabileceği anlamına geliyor.
Adana, Türkiye’de en fazla Suriyeli mülteciyi barındıran kentlerden birisi. Yaklaşık 300 Bin Suriyelinin yaşadığı ilimizde mülteciler en çok Kocavezir Mahallesi, Kıbrıs Caddesi civarında yoğunlaşmış durumda. Öyle ki artık Kıbrıs Caddesi Suriye Caddesi diye anılır oldu. Bu bölgelerde sıkça olaylar da yaşanıyor. İddia o ki; Suriyeliler maalesef kendi mafyasını kurmuş ve kendi suçlularını üretiyor. Üstelik sözde mahkemelerle ceza da kesiyorlar. Burada daha sağlıklı bir çalışma yapılması Suriyeli kanaat önderleri ile işbirliğine gidilmesi şehrimizin geleceği açısından da faydalı olacaktır.

Güney kuşak ve Yüreğir ilçemizde torbacılar, uyuşturucu bağımlıları ile mücadele uzun zamandır sürüyor ve önemli bir başarı sağlandı. Bu başarının artmasının tek yolu var; uyuşturucu tacirlerinin kökünü kazımak.
Adana genelinde toplu ve güçlü bir şekilde yapılan huzur operasyonlarını önemsiyorum, daha sık ve halka genişletilerek yapılmasında fayda görüyorum.

Sayın Valim; şehrimizde çok önemli hükümet yatırımları var ama beklenenden daha yavaş ilerliyor. Sizden ricamız buna da el atmanız ve sizin de belirttiğiniz gibi diğer şehirlere oranla daha yavaş gelişen Adana’nın hak ettiği yere ulaşabilmesi için çaba göstermeniz.

Yeni görevinizin tekrar hayırlı olmasını diliyor, sizin gibi biz de ön yargılardan uzak bir şekilde şehrimizde sizi ağırlıyoruz. Görev sürenizin sonunda inanıyorum ki Adanalı sizi hayır ile yâd edecektir.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ