$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Camiler Açılıyor (mu) ?

Mahmut Eraslan
Mahmut Eraslan
  • 06.05.2020
  • 102 kez okundu

Korona virüs salgın sebebiyle tüm dünyada hayatın akışı durdu tedbirler alındı insanlar evlerine kapandı.
Aradan haftalar geçti ama salgın tam olarak geçmedi, bilim insanları aşının bulunması aylar yıllar sürebileceğini ifade ediyorlar.

Yaşanan sıkıntılı sürecin ardından kısmen tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kısıtlamayı gevşetme kararı alındı.

Sosyal mesafenin korunması ve gerekli tedbirleri almak suretiyle kademeli bir şekilde adımlar atılmaya başlanacak.

AVM’ler ve birçok işyerinin açılış ve mesai şartları belirlendi hazırlıklar başladı ama maalesef tartışmalı hale getirilen diyanet işleri başkanlığı camileri açılışı takvimi konusunda hiçbir açıklaması yok. Camii cemaati haklı olarak soruyor ve tepki veriyor camilerimiz neden açılmıyor neden açıklama yapılmıyor diye?

Bankalar diğer işyerleri ve işletmeler gibi camiler için gerekli temizlik tedbirler alınarak kademeli olarak camilerimiz cemaatine kavuşturulmalıdır.

Herkesin öncelediği şeyler var kimileri tatili kimleri gezmeyi kimleri kendilerine bakım yaptırmayı kimileri de toplu ibadeti özlemiş durumda isteyen herkes istediğine kavuşsun biri diğerine engel değil ve birileri diğerlerine uyumak zorunda değil.

Hiç kimse bir başkasının özeline girme hakkına sahip değil ne dayatma nede engelleme yapamaz ama herkes sorumlu hareket etmek zorundadır.

Korona virüsü Çin’den yayılmaya başladığını bildikleri halde ısrarla Çin’den değil Suudi Arabistan’dan gelen umrecileri hedef tahtasına oturtan zihniyet artık sorun üretmekten artık vazgeçmelidir.

Hatırlayınız ilk sokağa çıkma yasağının uygulanacağı gün yaşananları…

23 Nisanda sosyal mesafeyi hiçe sayarak Anıtkabir’e sosyal mesafeyi ihlal ederek sorumsuzca iç içe yürüyen sorumluluk sahiplerini…

1 Mayıs bahanesiyle sokağa çıkan siyasiler ve sendikacıları ve yaşananları hatırlayınız!

Bankalar tüm iş yerleri Pazar yerleri açık olsun sosyal hayata tekrar dönüş yolu açılırken ibadete giden camilerin yolları kapatılacak böyle bir şey kabul edilebilir mi?

Mantıklı ve makul bir açıklaması var mı bunun?

Birbirimizin din veya dünya görüşüne katılmayabiliriz ama birlikte yaşıyor aynı havayı soluyor ve şuan hep birlikte aynı kaderi yaşıyoruz.

Alınan tedbirler ve kurallara tüm kurum kuruluş ve kişiler uymak zorundadır. Hiçbir kurum ve kişinin ayrıcalığı yok ve olmamalı, bir kişinin hatası binlerce insanın sağlığını olumsuz etkileyebilir yüzlerce insanın ölümüne sebep olabilir.

Devlet millet el ele aklıselim ve sakin, sorumluluk bilinciyle hareket edilmeli.

Hayırlı ramazanlar sağlıklı günler dileğiyle…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar Ömer Faruk KARAAĞAÇLI dedi ki:

    Müminlerin bu düşünce zemininde hem fikir olarak, özellikle Sayın Adana İHH başkanımız Mahmut Ağabeyim iz gibi çoğul kitlelere hitap edenlerin bu konuda duyarlı olmaları ümmetin özleminin giderilmesine yardımcı olacağı düşüncesindeyiz. Adana genç İHH komisyonu üyesi olarak camilerimizin cemaatimizin özellikle bu mübarek ay olan Ramazan-ı Şerifte bizi mesut ve bahtiyar edecektir. Saygılarımla…

YORUM YAZ