$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,24 / Satış: 18,31

Cüppeli selefileri neden hedef gösteriyor?

Mahmut ERASLAN
Mahmut ERASLAN
  • 22.09.2020
‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, CNN Türk ekranında Türkiye’deki selefi grupların silahlandığını söyleyip “İnsanları alenen ölümle tehdit ediyorlar dedi. Türkiye’de iki bin selefi derneğin silahlandığını iddia etti.

Kendisinin bir cemaat lideri olmadığını ilim ile uğraştığını ifade eden cüppeli ilim işlerini bıraktı istihbaratçılığa mı başladı? İddia ettiği kurum ve üye sayılarını ve nasıl silahlandığını nereden biliyor ne ara bu kadar bilgiye ulaştı? Selefileri hedef gösteren cüppeli ispiyonculuk ve iftiranın haram olduğunu bilmiyor mu?
Hoca otursun insanları irşat etsin istihbarat polislerin işidir, kaldı ki cüppelinin iddia ettiği selefiler hakkında poliste çok daha fazla bilgi mevcuttur aksi anormal bir durumdur zaten.
Cüppeli kendi isteği ve iradesi ile mi hareket ediyor acaba insan merak ediyor?
Harici ve tekfirci marjinal grupları bir kenara bırakalım ve selefiliğe bir bakalım.
Sözlükte “önce gelmek, geçmek, geçmişte kalmak” anlamındaki selef (sülûf) kelimesinden gelen selefiyye “geçmiş insanlar, soy, fazilet ve ilim bağlamında önce gelip geçenler” demektir. Selef, terim olarak ilim ve fazilet açısından Müslümanların önderleri sayılan ashap ve tâbiîn için kullanılır. Selefin üstünlüğü ümmetin en hayırlısının Hz. Peygamber döneminde yaşayanlar, sonra onların ardından gelenler (sonra da onları takip edenler) olduğu yolunda rivayet edilen hadise dayanır (Müsned [nşr. Arnaût], IV, 76-77; Buhârî, “Şehâdât”, 9, “Aṣḥâbü’n-nebî”, 1; Müslim, “Feżâʾilü’ṣ-ṣaḥâbe”, 210-214). “Sahâbe ve tâbiîn mezhebinde bulunan fakih ve muhaddislerin yolu” şeklinde de tanımlanan Selefiyye ayrıca “Ehl-i sünnet-i hâssa” olarak da anılır (Gazzâlî, s. 53; İzmirli, I, 98). Bu ekolün mensupları kendilerini “ehlü’s-sünne, ehlü’l-hadîs ve’s-sünne, ehlü’l-hak” gibi terkiplerle anarken muhalifleri onları Eseriyye, Haşviyye, bazan da Müşebbihe diye nitelendirmiştir.Mezhep imamları dâhil âlimlerin birçoğu zaten selefidir.
Silahlı haraç Çeteleri, terör örgütleri, fuhuş, organ ve uyuşturucu mafyalarını bir kenara bırakıp toplumu ifsat edenleri değil irşat edenleri hedefe koymak akıl işi adalet midir?
Suç örgütlerinin üzerini örtmek önlerini açmak için yeni bir planımdır bu bilemiyoruz?
Cemaat tarikat düşmanları hedeflerine emin adımlarla ilerliyor sırada selefiler var anlaşılan.
Anlaşılmayan cüppeli selefileri neden hedef gösterdi?
YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ