$ DOLAR → Alış: 6,77 / Satış: 6,79
€ EURO → Alış: 7,35 / Satış: 7,38

En Değerli Varlığımız Çocuklarımız

Pınar Türker
Pınar Türker
  • 14.02.2020
  • 522 kez okundu

Sevgili Anne ve Babalar!

Sizlerin de bildiğiniz gibi en değerli varlığımız, çocuklarımızdır.

Çocuklar doğdukları andan itibaren aileler için en büyük mutluluk kaynağı olurlar. Anne ve babalar, aileye yeni katılan bu bireyin iyi yetiştirilmesi için “Nasıl daha iyi çocuk yetiştirebilirim?” “Çocuğumun doğumundan itibaren getirdiği kapasitelerini en üst düzeye çıkarabilmek için neler yapabilirim?” sorularının cevaplarını aramaya başlar. Arkadaşlarıyla konuşarak çocuk yetiştirmedeki tecrübelerinden faydalanırlar, çocuk eğitimiyle ilgili kitaplar okurlar, pedagoga giderler…vb. Sonunda öğrenirler ki; çocukların dünyaya geldikleri andan itibaren gelişimlerini destekleyen ve etkileyen en önemli araç oyun ve oyuncaklardır.

Günümüzde şehirleşmenin gittikçe artması, neredeyse yeşil alanların kalmaması…vb sebeplerle çocuklar apartman dairelerinde, dört duvar arasında büyümeye mecbur kalmışlardır. Bu durumda çocuklar zamanının büyük bir kısmını televizyon, bilgisayar ve tablet karşısında geçirmektedir. Bunun yerine çocuklar; oyun ve oyuncaklara, çocuk kitaplarına, hikayelere, şiirlere, tekerlemelere, bilmecelere, kart oyunlarına, dikkat ve hafıza oyunlarına yönlendirilmelidir. Böylece çocuklar hem kaliteli zaman geçirecek hem de zihinsel ve bedensel gelişimleri eğitim araçlarıyla desteklenecektir.

Şunu da önemle belirtmek gerekir ki; bir nesnenin oyuncak olarak adlandırılması için hazır bir ürün olmasına gerek yoktur. Çocuğa zarar vermeyecek ve güvenliğini tehlikeye atmayacak nitelikte her türlü araç oyuncaktır. Toparak, kum, kağıt, tahta parçaları, taşlar, şampuan kutuları, pilastik şişeler, çeşitli büyüklükteki boş kutular…vb. Çocukların oynamaktan hoşlandığı süzgeç, tencere kapağı, oklava, düğme, boncuk, kepçe…vb. bir ev eşyası da onlar için etkili bir oyuncak olabilir.

Ayrıca, çocuğa oyuncak alırken cinsiyet ayırımı gözetilmemelidir. Yani kız çocuklar bebekle oynar, erkek çocuklar arabayla oynar gibi yanlış bir düşünceye kapılmayın. Çünkü, her oyuncak çocuğa farklı bir deneyim kazandırır.

Oyunların çocuklarımıza faydaları nelerdir?

  1. Oyun oynarken çocuklar duygularını, ihtiyaçlarını dile getirirler.
  2. Oyun sırasında aralarında çıkan anlaşmazlıkları çözerken problem çözme becerilerini geliştirirler.
  3.  Çevreleriyle ilişki kurmayı öğrenirler. Böylece sosyal ve toplumsal bir birey olmanın özelliklerini sergilerler.
  4. Oyun çocukların korku, öfke ya da üzüntü gibi güçlü duygularla başa çıkabilmelerine yardımcı olur.
  5. Çocukları oyun sırasında gözlemleyerek onların neler hissettiklerini, hayat deneyimlerini ve algıları konusunda fikir ediniriz. Bu sebeple oyun oynamaları için anne baba olarak çocukları teşvik etmeli, onlara oyun araçları sağlanmalı ve oyun oynamaları için fırsatlar oluşturulmalıdır.

Bazı anne ve babalar oyunu; çocuğun eğlenmesine, oyalanmasına yarayan boş bir uğraş olarak görürler. Vakit kaybı olarak düşünürler. Çocukları hep ders çalışsın isterler. Oyunların derslerini engellediğini söylerler. Oysaki oyun, hangi yaşta olursa olsun çocukların rahatlama yöntemidir. Rahatlayan çocuk, kendini derslerine daha çok verecektir.

Sportif oyunlar ve yarışmalar ise kreş, okul öncesi, ilkokul çağındaki çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerini desteklerken; ortaokul ve lise çağındaki çocukları özellikle kötü alışkanlıklardan, olumsuz arkadaş gruplarından uzak tutarlar.

Sevgili anne ve babalar, şunu her zaman hatırlayınız: Çocuklarınızın büyümeleri ve sağlıklı beslenmeleri için beslenme, sevgi ve bakım ne kadar gerekli ise; oyun ve oyuncaklar da o kadar gereklidir.

Sizleri, en değerli varlığımız çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmeye davet ediyorum.

 

Haydi büyükler, çocuklarınızla oyun oynamaya…

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar Ayşe Toluk dedi ki:

    Lise 2.sınıfa kadar evcilik oynamaktan büyük keyif alan biri olarak oyuncakların ve oyunun kişinin gelişiminde önemli bir rol oynadığını çok iyi biliyorum.Gerçekten çok önemli bir konuyaya temas etmişsiniz teşekkür ederiz Pınar hanım

YORUM YAZ