$ DOLAR → Alış: 7,37 / Satış: 7,40
€ EURO → Alış: 8,97 / Satış: 9,01

Evde Hayat Bilgisi Etkinlikleri

Pınar TÜRKER
Pınar TÜRKER
 • 10.01.2021

Pandemi sürecinde olsak da hayat devam ediyor. Öyle sıkılmak falan da yok…

İlkokullarda okutulan Hayat Bilgisi dersi kısaca hayatın bilgisidir. Çocuklarımızı hayata hazırladığımız bir derstir. Evde çocuklarımızı hayatın bilgisine nasıl hazırlayabileceğimize bir göz atalım:

 1. Çocuğunuzla onun bebekliği hakkında sohbetler ediniz. İlk yürümesi, dış çıkarması, konuşmaya başladığında kullandığı ilk sözcük gibi konularla sohbete başalayabilirsiniz.
 2. Birlikte aile albümünüzü inceleyiniz. Aile büyüklerinin, akrabalarının çocukluk ve gençlik fotoğraflarını görmek çocuğunuza da ilginç gelecektir. Fotoğrafların çekildiği gün hakkında da çocuğunuzla konuşunuz.
 3. Fotoğrafların üzerinde çekildiği günün tarihi olabilir. Yoksa tarihi arkasına siz yazabilirsiniz. Daha sonra çocuğunuzla birlikte bu fotoğraflardan bir kısmını kronolojik olarak sıraya dizebilirsiniz.
 4. Çocuğunuzla birlikte renkli kartonlardan kendi aile albümünüzü oluşturunuz. Çocuğunuzun istediği fotoğrafı seçerek albümüne yerleştirmesine izin veriniz. Kendi albümünü yapmaktan büyük zevk aldığını göreceksiniz. Hatta bundan böyle eve gelen misafirlere ilk göstereceği eşyanın bu albüm olacağından emin olabilirsiniz.
 5. Aile ağacınızı oluşturunuz. Aile ağacınızı bir çerçeveye yerleştirerek evinize gelen herkesin görebileceği uygun bir alanda sergileyebilirsiniz. Güzelmiş-çirkinmiş, düzgün çizilmiş-çizilmemiş, iyi görünüyormuş-görünmüyormuş gibi gereksiz ayrıntılara takılmayın, bunlar hiç önemli olmasın. Önemli olan tek şey, çocuğunuzun sarf ettiği emek ve çabadır.

Çocuğunuzun yaptığı her çalışmayı evinizin en güzel köşesinde sergileyiniz ve onu herkesin yanında övünüz; böylece onun kendine güven kazanmasını sağlamış olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Avatar Emine dedi ki:

  Çok güzel anlatmışsınız. Sonuçta çocuğun öğretmeninden önce ki ilk ogretmenleri ebeveynleridir. Çocuk ailede neyi görür , neyi yaşarsa dışarıda da aynısının olduğunu düşünür ve ona göre hareket eder. Çocuğumuzu hayata en güzel şekilde hazırlamak öncelik olarak ailenin elindedir . Bunu bu kadar güzel anlattığınız için teşekkürler . Sanatınız ailelere çok yardımcı oluyor 💯

 2. Avatar Meral SOY YAĞCI dedi ki:

  Tebrikler canım arkadaşım.. Yine çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş.Keyifle okudum .

YORUM YAZ