$ DOLAR → Alış: 8,74 / Satış: 8,78
€ EURO → Alış: 10,40 / Satış: 10,44

Medet Ya Arabesk!..

Erdoğan Akın
Erdoğan Akın
  • 06.02.2020

“Bir sigara iç oğlan, gel kapıdan geç oğlan, seni bana vermezler lo, bu sevdadan geç oğlan digel gel!…”

Allah rahmet eylesin “Müslüm Baba” ne de güzel seslendirir biz gençlerde tüttürdüğümüz duman eşliğinde o biçim sevdanın deryasına dalar giderdik.

Herkes Âşıktı!

Kimi komşu kızına, kimi okul arkadaşına, kimi de dükkan beklerken kaldırımdan her gün aynı saatte geçen tanımadık bir kız’a…

Sevgi ırmağının delice aktığı zamanlardı bizim zamanlar. 80 li 90 lı yıllar…

Aşk için dünyayı yakmaya hazırdı sevdalılar, Platonik aşkın cenderesine düşmüşlerin şizofrenik halleri içler acısıydı. Sayıları azımsanamayacak kadar da çoktu.

Anlatırda anlatırlardı, seviliyormuşcasına…

Ferdi Tayfur’un  ” Durdurun dünyayı başım dönüyor ” feryadı “durdururdu dünyayı” sevdalılar için. Orhan Gencebay’ın ” Ayşem” i acıtırdı seven kalpleri. Çünkü herkesin bir “Ayşe”si vardı. Müslüm Baba her zamanki gibi damardı. Dinleyicisi de, dinleyicisinin Aşk’a yüklediği anlam da bir başkaydı.

Küçük Emrah’ın, Ceylan’ın, acındırık arabeski herkesi aşık olmaya garip garip sevmeye zorladı adeta… Aşksız adamın adam sayılmadığı bir zaman dilimiydi bizim zamanlar!

Bu hal; toplumda makul-müsbet görülebilecek bir ahlak anlayışını da beraberinde getirmişti.

“Namus denilince duracaksın gardaş!” kelimesinin anlam bulduğu zamanlardı bizim zamanlar…

Sahibi, yavuklusu olduğu bilinen hiç bir kıza yan gözle bakılmaz, ilişilmez ve hatta karşıdan görüldüğünde başlar öne eğilirdi.

Günahıyla, sevabıyla yaşantının diğer alanlarına yansıyan bu ahlaki duruş, toplumu dinamik tutan etkenlerden biri olarak kendini gösterdiği gün gibi aşikârdı.

Çarşıda, pazarda, otobüste, durakta, ailede, komşu ilişkilerinde varlığını hissettiren bu ahlaki duruş, dürüst – karekterli – dik duruşlu – vefalı – samimi insan norm temellerini bulunduğu toplumda hissettirdi.

Şimdilerde; kasvet çöktüren arabeskin her tınısını, her bir manidar kelimesini dahi arar olduk!…

Ahlak dip!…

Müzikler Laşka!

Saygısızlık, bencillik, sorumsuzluk diz boyu!
….
“Medet umar olduk arabeskten.”

Laşkalaştırılan bir dünyanın laşka müzikleriyle başbaşa kalmak zorunda bırakılmış toplum gençlerinin grift hayat duruşlarına çözüm arayışları uğruna…

Değer mi?

Erdoğan AKIN

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ