$ DOLAR → Alış: 8,74 / Satış: 8,78
€ EURO → Alış: 10,40 / Satış: 10,44

Ramazan-ı Şerifi Yaşamak…

İbrahim VURAL
İbrahim VURAL
  • 18.04.2021

Değerli dostlarım, İslam’ın şartlarından birisi olan Orucun tutulduğu Ramazan’ı şerif ayındayız. Bu ay Müslümanlarca çok değer verilen üç aylardan üçüncüsüdür. Ayrıca Cenabı Hakk’ın biz Müslümanlara bin aydan daha değerli olmasıyla müjdelenen Kadir Gecesi de bu ayın içindedir. Orucu ve Ramazan’ı şerif ayının faziletlerini anlatmak için alimler çok kitaplar yazmışlardır. Biz kısaca satır başlıklarıyla dilimizin döndüğü kalemimizin yazdığı nispette Ramazan’ı Şerif ayından bahsetmeye, geçmişten günümüze kıyaslar yapmaya çalışacağız.

Oruç, sahurla başlayıp iftar vaktine yani akşam namazı vakti girene kadar ki zaman diliminde tutulur. İmsak vakti sabah namazından 15 – 20 dk öncesidir. Bizim toplumumuzda sabah namazına kadar yemek içmek yaygın görünmektedir ancak bu şekilde yaparak orucumuzu tehlikeye atmak durumunda kalabiliriz.

Oruç geçmiş kitap ehlinede farz kılınmıştır. Peygamber efendimiz bir hadisi şerif de ; “diğer ümmetlerle bizim oruç farkımız sahurdur, sahura kalkınız” diyerek sahurun önemine işaret etmişlerdir. Değerli dostlarım, oruç yalnızca aç kalmaktan ibaret değildir. Oruçlu insan, bütün azalarını haramdan ve yanlıştan korumalıdır özellikle haram ve helale çok dikkat etmeliyiz. Yoksa Allah muhafaza Peygamberimizin şu hadisinde ki zümreden olabiliriz. “Bazı insanlar gündüzü oruçlu geçirir gece sabaha kadar namaz kılarlar ancak ellerine yalnızca aç ve uykusuz kalırlar”. Allah bizleri yaptığımız ibadetlerin kabulünü ve ecrini alanlardan eylesin.

Oruç bahsini anlatmışken bir konuyu da anlatmadan geçemeyeceğim. Eskiden Ramazan ayı girince diğer din mensupları, Müslümanlara saygıdan yemek yerken iş yerlerini perdeyle kapatır çocuklarına dışarıda bir şey yememelerini tavsiye ederken, şimdi ise maalesef özelliklede güzel Adana’mızda sanki çarşıya hiç Ramazan ayı gelmemiş, oruç girmemiş gibi karşılaşıyoruz. Gerek çarşıda gerek işyerlerinde ortam maalesef aynı durumda. Ey kardeşim oruç tutamayabilirsin ama kardeşine saygı duyabilirsin. Kardeşin bunu hak ediyor. Tutuyorsa kendine diyebilirsin ama sende adeta oruç tutmadığını herkese haykırmak zorunda değilsin.

Bu ayda Kur’an-ı Kerim’i okuyabiliyorsak hatim yaparız Kuran okumayı bilmiyorsak öğrenebiliriz. Teravih namazı da Ramazan’ı Şerif’in şiarlarındandır.
Bir bahside hatırlatmada fayda olduğunu düşündüğüm konuya da değinmeden geçmek istemiyorum. Halk dilinde fitre diye bilinen, can veya beden zekatı olarak yalnızca Ramazanı Şerifte Bayram namazına kadar verilen Sadakayı fıtri unutmayalım.

Değerli dostlarım inşallah Ramazan’ı Şerif’i dolu dolu yaşayarak feyzinden bereketinden faydalanarak Bayrama gireriz, hepinize hayırlı Ramazanlar diliyorum. Allah işinizi gücünüzü rast getirsin, saygılarımla İbrahim Vural.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Avatar Hüseyin dedi ki:

    Çok güzel konulara değinmiş sayın yazarımız Allah razı olsun başarıları daim yolu açık olsun inşaallah

YORUM YAZ