$ DOLAR → Alış: 7,45 / Satış: 7,48
€ EURO → Alış: 8,97 / Satış: 9,01

Türklerde Çocuğa Ad Koymak

İbrahim VURAL
İbrahim VURAL
 • 18.01.2021

Değerli dostlarım, bugünlerde kaleme aldığım yazılarımın içeriğinin , bildiğimiz ama göz ardı ettiğimiz konularla ilgili olmasını göz önünde bulunduruyorum. Bu konulardan biri de, Avrupa hayranlığının toplumumuzda en çok erozyona uğrattığı çocuğumuza isim koyma bahsidir.

Öncelikle Türklerde İslamiyet’le tanışmadan önce çocuğa nasıl isim koyulur? Bu konudaki kıstaslar nedir ona bakalım. Bu konuda en önemli vesika Dede Korkut hikayeleridir. Türkler çocuğa verilen isimle çocuğun kaderinin bağlantılı olduğuna inandıkları için ad koymaya çok önem verirlerdi. Özellikle erkek çocuklarına bir kahramanlık göstermesi sonucu isim koyarlardı. Ayrıca güç ifade eden isimleri yani; Ayhan, Aslan, Demir, Boğaçhan, Alphan, Metehan ve Buğrahan gibi isimleri şenlikler düzenleyerek çocuğa isim olarak koyarlardı.

Türklerin İslamiyet’le tanışması Araplarla ilk kez tanışıp, Çinlilere karşı müttefik oldukları Talas Savaşı ile başlamıştır . İslamiyet’le birlikte, çocuklara verilen isimler, İslami isimlere dönüşmeye başlamıştır. Karahanlı Saltuk Buğra Han’ın Abdülkerim ismini alması buna en güzel örnektir.

İslamiyet’te güzel isim konması konusu peygamber efendimizin: “Kıyamet günü isminiz ve baba isimlerinizle çağrılacaksınız. Öyle ise çocuklarınıza güzel isimler koyunuz.” hadisi şerifi ifadesiyle başlamıştır. Peygamber efendimiz Harp manası taşıyan isimleri, Asi kul manası taşıyan Asiye ve manası kötü isimleri değiştirmiş ve “Allah’ın en sevdiği isimler Abdullah ve Abdurrahman’dır” hadisiyle de güzel isimleri işaret etmiştir.

Bizim toplumumuzda isim Kuran’da geçecek diye halk dilinde yanlış bir algı vardır. Peygamberlerin bile hepsinin isimlerinin geçmediği gibi Kuran’da geçen fakat manası kötü isimler vardır, bu isimlerin anlamlarını dikkatli bir şekilde araştırmalı, çocuklarımıza manası uygun görülmeyen isimleri koymayalım.

Genellikle biz Türkler Allah’ın 99 isminin önüne kul manasına gelen Abd ekini ekleyerek isim Allah’ın kulu manasında isimler koymuşuzdur. Peygamberlerin Ashabı Kiramın isimleri her zaman tercihimiz olmuştur. Peygamber efendimize saygısızlık olmasın diye Muhammed yerine aynı manada Mehmet isimi çok kez tercihimiz olmuştur. Osmanlıda 6 tane padişahın isminin Mehmet olması en güzel örnektir. Bizler genellikle bir İslami bir Türk ismini birleştirerek çift isim tercihlerimizden olmuştur. Erkek evlatları olan bir kişi olarak aynı yolu izlemişimdir örnek ise oğlum Hüseyin Çağrı gibi.

İsimlerle ilgili konulardan bahsederken isim nasıl koyulur kısaca değinmeden geçemeyeceğim. Çocuk doğunca genellikle bir haftada ismi konur. Çocuğa ismini aile büyüklerimizin ve anne babanın oluruyla bir hoca veya çevrenin ileri gelenlerinden biri çocuğun sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okuyarak ismi çağrılır. Ayrıca çocuğa 7. gün akika kurbanı kesmeyi tavsiye edilmiştir.

Değerli dostlarım inşallah bu konuda daha titiz davranarak çocuklarımıza güzel manalı isimler koymaya dikkat edelim.
Konuyla alakalı, naçizane fikirlerimi aktarırken eksik veya yanlış bir kelime kullanmışsak affola.

Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle,
Sağlıklı günler dilerim. İşiniz rast gelsin.

Saygılarımla…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Avatar Nebi TELLİ dedi ki:

  Kardeşim Allah razı olsun çok isyifade ediyoruz yazmaya devam yolun açık olsun kardeşim

 2. Avatar Eyüp KÜNLEV dedi ki:

  Konu başlığıyla gayet uyumlu ve karekteristik bir makale olmuş. Emeğine, yüreğine sağlık Canım Kardeşim. Selamlar, Sevgiler sunuyorum. Allah’a emanet ediyorum.

  1. Avatar Anonim dedi ki:

   İnşallah abi sizlerin desteğiyle faydalı yazılar yazmaya çalışacağız.

YORUM YAZ