$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Üşüyorsak Sebebi Var

Erdoğan Akın
Erdoğan Akın
  • 11.02.2020
  • 272 kez okundu

Hava soğuk, üstelik buz gibi!

Kime sorsanız üşüyor,donuyor.Kadını-erkeği-çocuğu-yaşlısı…

Doktorlar, üşemenin zayıflayan bağışıklık sisteminden, sağlıksız beslenmeden,uykusuzluktan,depresyondan kaynaklı olduğunu söylüyor.Bu meyanda zenginlerin sadece depresyondan, fakirlerinse açlıktan üşüdüklerini söylememiz yerinde olacaktır.

Depresyonun sadece psikolojik açıdan değil,bedensel açıdanda fizyolojik şikayetlere sebep olduğunu ve üşümenin meydana geldiğini kısa ve geçici bir hal olduğunu yine doktorlar söylüyor.

Zenginler sadece depresyonik üşüme sendromları yaşarken fakirler; her anları bu halle hemhal olup , üstüne üstlük sağlıksız beslenmeyi, zayıf olan bağışıklık sıstemini , uykusuzluğu vs. yi üzerlerinde barındırıyorlar.

Beslenmeyle alakalı demir eksikliği, oksijeni hücrelere taşıma görevini yerine getiremeyince “Fakir üşüyor!…”

Barınma sorunundan kaynaklı uykusuzluk, sinir sistemini deforme ettiğinden beyindeki düzenleyici mekanizmalar dışarı atılıyor,Ve “Fakir üşüyor!…”

Balık, et ve et ürünleri, baklagiller, pekmez, bal vs. gibi yiyeceklerin üşümeye çözüm olduğunu bilen fakir,alamamanın üzüntüsüyle üşümesine bir üşüme daha eklemiş oluyor

ve “fakir üşüyor!…”

 

Biliyorum unutacağız havalar ısındığında,

güneş biraz göz kırpıp kemiklerimizi ısındırdığında…

Diyorum ki; bu aralar üşüme pozisyonunda iken, üşüyenlerin halinden anlayacak  hale motive olmuş iken, konuda-komşuda,çarşıda-pazarda,çevrede-parkta-bahçede, bil cümle mülteci kamplarında “üşümeye mahkum kalmışlar a yardım” etme zamanıdır!.

Nasıl ki, oruç tuttuğumuzda acıkma hissiyatiyle aç olanın halinden anlıyor ve  aşımızı paylaşmaya meylediyorsak, üşüdüğümüz bu günlerde de ” üşümeye mahkum kalmış“ların ellerinden tutmaya aday olmalıyız.

 

“Çok veren maldan, az veren candan verir” misali…

Bir battaniyenin, bir sobanın, bir kazağın- montun,pekmezin-balın ; üşüyenlere güleryüzle takdimi yüreklerinizi ısıtacağından emin olabilirsiniz.

 

Belki de cennetinizin anahtarı olacaktır!…

 

Üşüyorsak sebebi var” diyenleri en iyi anlayacak olan üşüyenlerdir vesselam…

Halden anlayanlara selam olsun!…

 

Erdoğan AKIN

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ